Safír drahokam

Přírodní safír

Tento drahokam je charakteristický krásnou modrou barvou. Rubín a safír jsou velmi podobné drahokamy, ale nenechte se zmýlit. Cenově se pohybují na vyšším žebříčku, protože hned po diamantu patří k nejtvrdším drahokamům. Safír je již z minulosti známý svou noblesou. Používají ho při korunovaci významných královských příležitostí, ale také je preferována koupě prstenu s tímto modrým drahokamem.

Fakta, která využijete při jeho koupi

Brus: Legendou se do podvědomí dostal hvězdný safír. Patří mezi nejvzácnější spolu s round safírem. Patří mezi různorodé kameny.

Barva: Tmavý safír má vyšší cenu než světlý. Nejvyšší cenou jsou ohodnoceny inkoustové nebo až příliš tmavé safíry. Ale i světlejší odstíny mají svou hodnotu, ačkoli patří mezi níže cenově ohodnocené kameny.

Čistota: Mezi nejcennější a nejčistší patří modré safíry. Jejich barvu způsobuje jemný safír. Jsou významné hedvábnou vrstvou. Pokud je však vrstva příliš hedvábná, způsobuje to šedou barvu. Safír je mnohem čistší drahokam než rubín. Nejdůležitějším faktorem tohoto kamene je jeho modrá barva.

Léčivé účinky

Safír je znám již z minulosti. Většinou mu věřili lidé, kteří se v noci báli strašidel a příšer. Do života přináší moudrost, odvahu a mír. Pro mnohé lidi je talismanem, který je ochraňuje. Pro partnery a manžele je proslulý tím, že upevňuje věrnost a upřímnost v jejich lásce.

Způsob využití a jeho úprava

Jejich úprava probíhá při teplotě 1700 až 1800 °C. Tento průběh trvá několik hodin. Díky této úpravě je jejich barva mnohem bohatší. Nejčastěji probíhají úpravy safírů na základě zpracování tepelným způsobem.

Spojitost s legendami v minulosti

Nejznámější legenda označuje lovce, který svou krásou zaujal každou ženu. Kvůli nevídané kráse se bály projevit o něj zájem. Jako svou zbraň používal bumerang. Jeho vysněná byla krásná „hvězdička“. Hned na první pohled se do ní zahleděl a zamiloval. Našel ji v lese, když jednoho dne nemohl usnout. Když jednou v noci byla krásná noc, hvězdička se ocitla tak nízko, že se jí lovec Dzhampal dotkl. Stále po ní toužil. Na druhý den na hvězdičku zaútočila zvěř. Lovec ji chtěl zachránit, tak použil svou zbraň - bumerang. Mířil na zvěř, ale bohužel zasáhl i hvězdičku a kousek se z ní odlomil. Spadl rovnou před lovce. Ve středu kamene svítila hvězdička a byla tmavě modré barvy. Tak získala pojmenování hvězdný safír.

Jeho cena a oblíbenost

Jeho cena a úprava je podobná jako u ostatních kamenů. Větší hodnotu mají ty, které jsou přírodní. U těchto drahokamů se běžně používá tepelná úprava, ale ta snižuje jejich hodnotu, i když barva jepo tepelném zpracování výraznější. Sběratelé jsou hrdí, když ve svých sbírkách mají hlavně  žlutou a modrou barvu. Jejich ceny jsou poměrně dost vysoké, ale to jim nebrání mít takový klenot doma. Nejvíce preferovány jsou fialovomodré barvy.

Jeho parametry vyplývající z gemologie

 

Výběr barvy tohoto drahokamu modrá, černá, fialová, zelená, růžová, bezbarvá
Druh korund
Hmotnost, v níž se měří 3,95 až 4,03
Jeho tvrdost Podle Mohsovy stupnice dosahuje tvrdosti číslo 9.
Barva pruhů bílá barva
Fluorescence modrý safír - žádná
Index lomu 1,762 AŽ 1,788 (+0,08; -0,04)
Krystalografická soustava pyramidy - trojúhelníkové, šestihranné
Složení chemické oxid hlinitý, Al2O3

 

Historie a nález

V dnešní době je tento kámen významným prvkem zásnubních prstenů. Zaznamenal se i u princezny z Walesu Diany a u vévodkyně z Cambridge, která je manželkou Williama. Safír má již svou historii, kdy byl objeven před cca 300 lety. Mezi největší drahokam patří „Hvězdná Indie“. Své umístění si získal ve finančním muzeu v Americe.

Podívejte se taky na naši nabídku šperků s drahokamem Přírodní safír