Diamanty a brilianty

Diamant rez briliant

Kvalita

Na světě existují kritéria, která objektivně určují hodnotu a specifikaci diamantu - podle principu 4C: hmotnost (Carat hmotnost), čistota (Clarity), barva (Color), cut (Cut). Na tomto principu se provádí měření, které určuje hodnotu například i u dvou zdánlivě stejných kamenů podobné váhy.

Diamond Report je cenik vytvořený s ohledem na podrobnou analýzu trhu s diamanty.

iZlato24.cz, jako známé klenotnictví, nabízí diamanty jedině s certifikáty kvality.

Tímto způsobem se zákazníkovi zajišťuje, že kámen je autentický a nejlepší kvality, u větších kamenů přikládáme i osvědčení z některých nezávislých mezinárodních gemologických ústavů.

Nejvýznamnější jsou tyto: IGI, GIA a HRD nebo DPL

 

Hmotnost

Hmotnost je uvedena v karátech (ct). Jeden karát je 0,2 g. Karát je jednotka, která se dělí na 100 bodů, takže například 20bodový diamant bude vážit 1,20 karátů, obvykle označovaný jako diamant 0,20ct. Jméno měrné jednotky pro hmotnosti drahých kamenů má své kořeny ve starověkém Řecku, kde se takto nazývala středomořská rostlina keration.

Její semena, přestože byla velmi malá a tvrdá, byla také známá tím, že měla téměř stejnou váhu,
a byla proto používána jako závaží. Největší diamant, který se kdy našel, se nazývá „Cullinan“.

Rough vážil 3106 karátů a byl nařezaný na 105 diamantů. Ve většině případů diamant ztrácí broušením asi 50 % své hmotnosti, „Cullinan“ ztratil během zpracování více než 65 %.

Největším z něj vybroušeným diamantem je „Star of Africa“ s váhou 530 karátů.

Ten zdobí britské královské žezlo...

Váha diamantů v karátech
 
Barva diamantů

Barva

Určuje se za použití speciální stupnice. Většina diamantů má jemnou hnědou nebo nažloutlou barvu. Pravidlem je, že čím bělejší je diamant, tím vyšší je jeho hodnota.

Výjimkou mohou být kameny velmi intenzivní barvy.

Určení: fancy barva se používá v souvislosti s kameny, jejichž barva je přirozená a není dosažena díky technologii umělého barvení (pomocí HP / HT).

Nejpopulárnější jsou barevné diamanty H - bílá (obvykle v kombinaci s jasností SI).

Poměrně často se objevují i barevné diamanty I nebo J - světle tónované bílé.

Zákazníci, kteří dávají barvu diamantu na první místo, se často rozhodnou pro barevné kameny G - extra bílé (obvykle v kombinaci s čistotou VS).

 

Čistota

Nedílnou součástí drahých kamenů jsou mikroskopické částečky nazývané také „inkluze“. Vznikly již při tvorbě kamenů. Mikroskopické zvětšení umožňuje definovat třídu čistoty - čím cennější diamant, tím méně má začlenění.

Dokonale čisté diamanty jsou velmi vzácné.

Zajímavé pro klienty jsou zejména ty, které mají čistotu v rozmezí SI - malé inkluze (obvykle v kombinaci s barvou H).

Pokud je čistota označena jako SI nebo vyšší, „inkluze“ obvykle nejsou viditelné pouhým okem.

Zákazníci, který dávají čistotu diamantu na první místo, se často rozhodnou pro VS - velmi malé inkluze (často ve spojení s barvou G) nebo vyšší.

Čistota diamantů
 
Pohled na briliant

Brus

Diamant se změní na briliant díky briliantového brusu. Měl by být velmi estetický a poskytnout příznivý optický efekt. Kompletní briliantový brus se skládá z 58 ploch.

Na trhu jsou i takové kameny, které zůstanou po brusu drsné, aby na nich zůstalo co největší množství surového diamantu.

Špatný brus způsobuje snížení hodnoty diamantu až o polovinu. Hodnocení broušení je nejtěžší část procesu oceňování kamene, ale zároveň i nejdůležitější, protože do značné míry určuje specifické vlastnosti diamantu - jeho záři.  

 

 

Certifikáty

iZlato Česká republika s.r.o. potvrzuje kvalitu jednotlivých drahých kamenů a perel certifikáty iZlato. Vybrané větší diamanty mají dodatečné certifikáty nejrespektovanějších nezávislých gemmological institutů ve světě:

IGI, GIA a HRD nebo DPL

Vzhledem k dlouhému časovému prostoru při postupech potřebných k analýze kamenů pro udělení certifikátu a také z důvodu nákladů na tyto certifikáty jsou určeny pro kameny
ve špercích iZlato s vyššími hodnotami.

Klienti iZlato mají u nás záruku, že naše společnost přistupuje s maximální péčí a opatrností k osvědčování našich šperků certifikáty a také k jejich celkové důvěryhodnosti.

Certifikáty k diamantům